Dateline Goa: Panchayat election results -- counting begins

Latest news and updates
Goa's date with democracy.
Goa's date with democracy.

The eagerly awaited panchayat poll results wil be declared today for which the counting began at 8 am in 21 counting centers, situated mostly the taluka headquarters across Goa. 5,038 candidates are contesting from 186 village panchayats. Results for all the 1464 wards are expected to be out by evening. North Goa district has 97 panchayats with 2,667 candidates in the fray, while 2,371 are contesting polls for 89 panchayats in South Goa . Sixty-four candidates have already been elected unopposed from different village panchayats, of which 41 are from North Goa and 23 from South Goa. The election was held on August 10, wherein voting percentage of 78.70 per cent was recorded. Total number of voters who exercised their franchise were 6,26,496 of which 2,99,707 were male and 3,26,788 were female.

72-YEAR-OLD WINS

An elderly citizen, 72-year-old Rukmini Gaonkar won from Ward 7 of Dabal Kirlapal Village Panchayat with 550 votes

Nitesh Bhandari, popularly known as the "Golden Man" of Sanvordem village, won from Ward 7.
Nitesh Bhandari, popularly known as the "Golden Man" of Sanvordem village, won from Ward 7.
Sanjay Naik, former Sanvordem VP sarpanch, waves out to his supporters. He made a hattrick this time by winning in Ward 9.
Sanjay Naik, former Sanvordem VP sarpanch, waves out to his supporters. He made a hattrick this time by winning in Ward 9.

RESULTS AT A GLANCE

▪️ Calangute

Ward1 : Paulo Mathias

Ward2 : Prasad Shirodkar

Ward3 : Sunita Mayekar

Ward5 : Geeta Parab

Ward6 : Savio Gonsalvis

Ward7 : Joseph Sequeira

Ward8 : Francis Rodriguez

Ward9 : Alex Coutinho

Ward10 : Swapnesh Vaigankar

Ward11 : Annie Fernande's

Ward12 : Filomena Rodriguez

▪️ Bethora-Shiroda panchayat

Ward1 : Dinesh Krishna Gaonkar

Ward2 : Durganand Vaidya

Ward3 : Prashant Gaonkar

Ward4 : Chitra Satelkar

Ward5 : Umesh Gaude

Ward6 : Vaishali Salekar

Ward7 : Akshay Gaonkar

Ward8 : Chandrakant Sawant

Ward9 : Madhu Khandeparkar

Ward10 : Geeta Gaude

Ward11 : Vidhya Gaonkar

▪️ Assagao Panchayat

Ward1 : Roshan Kamble

Ward2 : Hanumant Naik

Ward3 : Venkatesh Govekar

Ward4 : Walter Britto

Ward5 : Ashwin Pokre

Ward6 : Tanya Gaonkar

Ward7 : Soniya Naik

▪️ Chicolna Bogmalo

Ward1 : Lorena Cunha

Ward2 : Caetano Figueiredo

Ward3 : Antonio Fernandes

Ward4 : Jaganath Mahale

Ward5 : Cynthia Rodrigues

Ward6 : Aishwarya Thorat

Ward7 : Arun Naik

▪️ Bhati Sanguem

Ward1 : Sunaina Karpe

Ward2 : Umesh Naik

Ward3 : Uday Naik

Ward4 : Vijendra Velip

Ward5 : Priyanka Gaonkar

Ward6 : Ashwini Gaonkar

Ward7 : Chandrakant Gaonkar

▪️ Quelosssim

Ward1 : Lopinho Xavier

Ward2 : Filomena Figueredo

Ward3 : Francisco Figueredo

Ward4 : Caetano Tavares

Ward5 : Motecina Fernandes

Ward6 : Santana Da Silva

Ward7 : Suzie De Souza

▪️ Dhargal Pernem

Ward1 : Diptisha Naroji

Ward2 : Prity Kanolkar

Ward3 : Arjun Kanolkar

Ward4 : Aniket Salgaonkar

Ward5 : Satish Dhumal

Ward6 : Daji Bhiku Shirodkar

Ward7 : Amita Harmalkar

Ward8 : Dilip Vir

Ward9 : Pradeep Naik

▪️ Penha de Franca

Ward1 : Shantaram Naik

Ward2 : Ravi Naik

Ward3 : Francis Dsouza

Ward4 : Matilda Vaz

Ward5 : Narayan

Ward6 : Swapnil Chodankar

Ward7 : Deepali Vernekar

Ward8 : Siddhesh Naik(unopposed)

Ward9 : Pushkar Shirodkar

Ward10 : Vishanti Dessai

Ward11 : Safar Phadte

▪️ Chimbel

Ward1 : Mohammed Nizar

Ward2 : Shankar Naik

Ward3 : Shabana Bhadrapur

Ward4 : Madhula Mada

Ward5 : Drishti Kavlekar

Ward6 : Sandesh Shirodkar

Ward7 : Manisha Chopdekar

Ward8 : Ravindra Chopdekar

Ward9 : Sandesh Chopdekar

Ward10 : Krupa Kankonkar

Ward11 : Rosy Utkuri

▪️ Assonora

Ward1 : Sushma Malvankar

Ward2 : Sapna Mapari

Ward3 : Yeshwant Salgaonkar

Ward4 : Shailesh Salgaonkar

Ward5 : Rupesh Kavlekar

Ward6 : Pritam Naik

Ward7 : Milesh Naik

Ward8 : Francisco Vaz

Ward9 : Meghashyam Chodankar

▪️ Agarwada Chopdem

Ward1 : Sangeeta Gurudas Naik

Ward2 : Shilpa Suraj Naik

Ward3 : Anthony Mathew Fernandes

Ward4 : Sachin Nandkumar Raut

Ward5 : Bhagirath Gavkar

Ward6 : Deepali Pravin Lingudkar

Ward7 : Hemant Digamber Chopdekar

▪️ Collem

Ward1 : Neha Madkaikar

Ward2 : Sadanand Bandekar

Ward3 : Govind Shetgaonkar

Ward4 : Aniketh Dessai

Ward5 : Prasad Gaunker

Ward6 : Sonam Dhoiphode

Ward7 : Benny Azavedo

Ward8 : Sahish Naik

Ward9 : Ashwini Dessai

▪️ Salvador-do-Mundo

Ward1 : Namrata Vijay Kudnekar

Ward2 : Sandeep Salkar (unopposed)

Ward3 : Reena F'des (unopposed)

Ward4 : Dattaram Redkar

Ward5 : Krishnakant Chodankar

Ward6 : Bindiya Naik

Ward7 : Vijay Dalvi

Ward8 : Rajesh Savoikar

Ward9 : Roshni Savoikar

▪️ Arambol

Ward1 : Anupama Pramod Mayekar

Ward2 : Sonali Rajesh Majji

Ward3 : Santan Pedru Fernandes

Ward4 : Bernardo Pascol Fernandes

Ward5 : Sushant Vishnu Gawde

Ward6 : Divya Deu Gadekar

Ward7 : Gunajl Khema Thakur

Ward8 : Bhikaji Sahadev Naik

Ward9 : Rajani Ulhas Ibrampurkar

▪️ Aldona

Ward1 : Salvador Fernandes

Ward2 : Ashwin Dsouza

Ward3 : Abhitnya Satardekar

Ward4 : Pranesh

Ward5 : Harish Mayekar

Ward6 : Natalina colaso

Ward7 : Subhash Raut

Ward8 : Yeshwant Parwar

Ward9 : Babita Falkar

Ward10 : Rohan Pinto

Ward11 : Doritha F’des

▪️ Casne Amberem

Ward1 : Rupesh Haldankar

Ward2 : Prity Haldankar

Ward3 : Eknath Teli

Ward4 : Mukun Khaznekar

Ward5 : Siddhi Gadekar

Ward6 : Nisha Haldankar

Ward7 : Darshan Haldankar

▪️ Anjuna-Caisua

Ward1 : Dinesh Patil

Ward2 : Devendra Govekar

Ward3 : Smita Corjuenkar

Ward4 : Anup Mandrekar

Ward5 : Pratima Govekar

Ward6 : Rumaldin Menezes

Ward7 : Sudesh Parsenkar

Ward8 : Laxmidas Chimulkar

Ward9 : Nikita Govekar

Ward10 : Agnes Carvalho

Ward11 : Sheetal Naik

▪️ Arpora-Nagoa

Ward1 : Sushma Nagvekar

Ward2 : Sakharam Shirodkar

Ward3 : Roshan Redkar

Ward4 : Augustin Dsilva

Ward5 : Stephanie Fernandes

Ward6 : Vinanti Shirodkar

Ward7 : Aniket Shirodkar

▪️ Rachol

Ward1 : Sydney Colaco

Ward2 : Milagres Fernandes

Ward3 : Joseph Vaz

Ward4 : Queterina Vaz

Ward5 : Sanita Tavares

▪️ Camurlim (Salcete )

Ward1 : Anthony Fernandes

Ward2 : Fatima Fernandes

Ward3 : Basilo Fernandes

Ward4 : Jose Luis Alberto Gomes

Ward5 : Jenifa Rodrigues

Ward6 : Raina Dias

Ward7 : Elvis Anthony Bruno Dias

▪️ Benaulim

Ward1 : Ezlina Fernandes

Ward2 : Felicia Noronha

Ward3 : Genciana Colaco

Ward4 : Glyda Fernandes

Ward5 : David Fernandes

Ward6 : Vencilla Rodrigues

Ward7 : Diela Fernandes

Ward8 : Xavier Fernandes (UNOPPOSED)

Ward9 : Resica Fernandes

Ward10 : Rini Mascarenhas

▪️ Nerul

Ward1 : Piedade Almeida

Ward2 : Rajesh Kalangutkar

Ward3 : John Mendes

Ward4 : Vinci Fernandes

Ward5 : Shivanand Govekar

Ward6 : Pornima Banaulikar

Ward7 : Sandesh Govekar

Ward8 : Sudesh Govekar

Ward9 : Dashrath Calangutkar

Ward10

▪️ Pilerne Marra

Ward1 : Reshma Bandodkar

Ward2 : Sonal Malvankar

Ward3 : Rupesh naik

Ward4 : Amarnath Govekar

Ward5 : Suvarna Singh Rane

Ward6 : Ankita Naik

Ward7 : Ashwini Chodankar

Ward8 : Akshay Govekar

Ward9 : Santosh Bandodkar

▪️ Ibrampur - Hankhanem

Ward1 : Krishna Harijan 209

Ward2 : Waman Gudaji Naik 55

Ward3 : Sheldon Fernandes 100

Ward4 : Ashok Dhauskar 99

Ward5 : Roshan Naik 123

Ward6 : Smita Gawas 126

Ward7 : Disha Halarnkar (Unopposed)

▪️ Bandora

Ward1 : Sukhanand Gaude

Ward2 : Vaman Naik

Ward3 : Manisha Kurpaskar

Ward4 : Ajay Anand Naik

Ward5 : Raju Bandodkar

Ward6 : Chitra Phadte

Ward7 : Mukta Naik

Ward8 : Venktesh Gaude

Ward9 : Ramachandra Naik

Ward10 : Sonia Naik

Ward11 : Reshma Mulla

▪️ Cortalim

Ward1 : Melbono Vaz

Ward2 : Senia Pereira

Ward3 : Ruella Maria Dacruz Fernandes

Ward5 : Edociana(baby) Rodrigues

Ward6 : Francisco Fernandes

Ward7 : Orlinda Lobo

Ward8 : Angela Furtado

Ward9 : Michael Desa

Ward10 : Ujwala Naik

Ward11 : Divya Raikar

️ Kavlem

Ward1 : Vithoba Gaude

Ward2 : Sarvesh Amonkar

Ward3 : Sushant Kapileshwarkar

Ward5 : Priya

Ward6 : Yogesh kavlekar

Ward7 : Sumitra Santosh Naik

Ward8 : Manoja Naik

Ward9 : Sonali Tendulkar

Ward10 : Satvashila Naik

▪️ Guleli

Ward1 : Akshita Gawade

Ward2 : Jyoti Gaokar

Ward3 : Shidu vaman Gaokar

Ward5 : Santoshi Naik

Ward6 : Nitesh Gawade

Ward7 : Ratanakar kaskar

Ward8 : Prehanti Melekar

▪️ Kothoda

Ward1 : Nandini Mhalsekar

Ward2 : Prashila Gaokar

Ward3 : Pratima vendekar

Ward5 : Namdev Rane

Ward6 : Rajaram Parwar

Ward7 : Saloni Gaokar

Ward8 : Rohidas Gaokar

▪️ Navelim

Ward1 : Inacio S C Fernandes

Ward2 : Lucia A Carvalho

Ward3 : Esmeralda S Coelho

Ward5 : Velinda E L W Alfonso

Ward6 : Tony Minguel Gonsalves

Ward7 : Evelina V C Braganza

Ward8 : Damodar Chavan

Ward9 : Minguel R D Cardoz

Ward10 : Jasmitha AS Dias e Perieira

Ward11 : Robin Andre Rodrigues

Ward12 : Mariano Paulo Pereira

Tony Vaz won from Ward 8 and Cecilia Dias emerged victorious  in Ward 9 of Loutolim VP. Both are husband and wife.
Tony Vaz won from Ward 8 and Cecilia Dias emerged victorious in Ward 9 of Loutolim VP. Both are husband and wife.
Newly elected panch members of Benaulim village panchayat.
Newly elected panch members of Benaulim village panchayat.
Navelim panchayat newly elected members flash the victory sign.
Navelim panchayat newly elected members flash the victory sign.

MAN OF THE DAY: 82-year-old Bhago Bhairo Varak from Ward 6 of Van-Maulinguem Kudchire panchayat became the oldest candidate to win.

Benaulim MLA Venzy Viegas expressed his happiness over the VP poll results in his constituency and appealed to all the elected representatives to come together as a team to work for the welfare of the people.
Benaulim MLA Venzy Viegas expressed his happiness over the VP poll results in his constituency and appealed to all the elected representatives to come together as a team to work for the welfare of the people.

CHICALIM VILLAGE PANCHAYAT

Maria Mascarenhas (Ward 1)

Neelam Naik (Ward 2)

Sunita Yadav (Ward 3)

Dattaprasad Bandodkar (Ward 4)

Kamla Yadav (Ward 5)

Sapna Kurade (Ward 6)

Shailesh Mayekar (Ward 7)

Francisco Nunes (Ward 8)

Poonam Chari (Ward 9)

Aishwarya Korgaonkar (Ward 10)

Roman Vaz (Ward 11)

Medini Naik defeated Sanzil D'Costa (MLA Alton D'Costa's brother) by 7 votes at Fatorpa VP.
Medini Naik defeated Sanzil D'Costa (MLA Alton D'Costa's brother) by 7 votes at Fatorpa VP.

NETURLIM PANCHAYAT WINNERS

Bunda Warak (Ward 1)

Rakhi Prabhudessai Naik (Ward 2)

Francis Mascarenhas (Ward 3)

Ashok Gaonkar (Ward 4)

Rajani Gaonkar (Ward 5)

Vinita Gaonkar (Ward 6)

Abhijit Dessai (Ward 7)

SOME MORE WINNERS

Vinayak Volvoikar (Ward 3) Rumdamol-Davorlim VP.

Umran Pathan (Ward 8) Rumdamol VP. He defeated Urfan Mulla, BJP spokesperson.

Sharon D'Costa, daughter of Churchill Alemao, won from Ward 2 of Varca VP.

Sharon D'Costa won from Ward 2 of Varca VP.
Sharon D'Costa won from Ward 2 of Varca VP.
Joaquim Estibeiro from ward No 5 of Curtorim VP makes his political debut.
Joaquim Estibeiro from ward No 5 of Curtorim VP makes his political debut.
Gerson Gomes who won from Ward 6 of Chinchinim VP said people rewarded him for his selfless work for the past so many years. Gomes is also Aam Aadmi Party's all Goa General Secretary.
Gerson Gomes who won from Ward 6 of Chinchinim VP said people rewarded him for his selfless work for the past so many years. Gomes is also Aam Aadmi Party's all Goa General Secretary.

CANSAULIM PANCHAYAT WINNERS

Jose Marie Furtado (Ward 1)

Xavier Pereira (Ward 2)

Larson Saldanha (Ward 3)

Arlinda Almeida (Ward 4)

Marvilla Da Costa (Ward 5)

Mackina Rodrigues (Ward 6)

Jessica D' Silva (Ward 7)

Maria Fernandes (Ward 8)

Devanand Naik (Ward 9)

LATAMBARCEM PANCHAYAT WINNERS

Krishna Arolkar

Naresh Gawas

Padmakar Malik

Puja Ghadi

Harshada Parwar

Nilam Karapurkar

Deelip Varak

Rama Gavkar

Trisha Rane

NAVELIM VILLAGE PANCHAYAT

Damodar Chavan (Ward 7)

Viena Braganza (Ward 6)

Esmeraldina Rodrigues (Ward 3)

Lucia Carvalho (Ward 2)

Robin Rodrigues (Ward 10)

Laxmikant Chimulkar: A giant killer in Anjuna

Incumbent Patrick Savio Almeida (Ward No 8) of Anjuna-Caisua panchayat was defeated by new candidate Laxmikant Chimulkar. Laxmikant Chimulkar has now become the giant killer after defeating the former sarpanch Savio Almeida, who held the reins of the panchayat for 25 years.

QUELOSSIM PANCHAYAT WINNERS

Lopinho Xavier (Ward 1)

Filomena Figueiredo (Ward 2)

Fransisco Xavier Figueiredo ((Ward 3)

Caetano Joe Tavares (Ward 4)

Motecina Fernandes (Ward 5)

Santana Da Silva (Ward 6)

Swoosie De Souza (Ward 7)

Not my cup: A child falls asleep as her carer discusses political outcome at the counting centre in Peddem, Mapusa.
Not my cup: A child falls asleep as her carer discusses political outcome at the counting centre in Peddem, Mapusa.Augsuto Rorigues
Newly elected panch members of Costi-Kalay panchayat flash the victory sign.
Newly elected panch members of Costi-Kalay panchayat flash the victory sign.Dhiraj Harmalkar
Lost the election to Aldona VP, so what, but by contesting upheld the spirit of democracy, said Nilima Bharat  Chodankar.
Lost the election to Aldona VP, so what, but by contesting upheld the spirit of democracy, said Nilima Bharat Chodankar.Augusto Rodrigues
Youngistan: 21-year-old Nikita Govekar won the election to Anjuna-Caisua panchayat.
Youngistan: 21-year-old Nikita Govekar won the election to Anjuna-Caisua panchayat.

CHICOLNA BOGMALO PANCHAYAT

Lorena Cunha (Ward 1)

Caetano Figueiredo (Ward 2)

Antonio Fernandes (Ward 3)

Jaganath alias Sankalp Mahale (Ward 4)

Cynthia Rodrigues (Ward 5)

Aishwarya Thorat (Ward 6)

Arun Naik (Ward 7)

WINNERS CHINCHINIM PANCHAYAT

Dominic Collins (Ward 1)

Sharmila Gracias (Ward 2)

Valentino Barretto (Ward 3)

Ritisha Gonsalves (Ward 9)

Gerson Gomes (Ward 6)

Santos Rebelo (Ward 5)

The wait begins outside Dr Shyama Prasad Mukherjee Indoor Stadium at Taleigao on the University Road.
The wait begins outside Dr Shyama Prasad Mukherjee Indoor Stadium at Taleigao on the University Road. Sandeep Desai
Candidates from Bardez outside the counting hall at Peddem, Mapusa.
Candidates from Bardez outside the counting hall at Peddem, Mapusa.Augusto Rodrigues
Breakfast before election breaking news at the counting hall in Peddem, Mapusa.
Breakfast before election breaking news at the counting hall in Peddem, Mapusa.Augusto Rodrigues
A candidate from Guirim displays positivity before the result at counting hall in Peddem, Mapusa.
A candidate from Guirim displays positivity before the result at counting hall in Peddem, Mapusa.Augusto Rodrigues
Winner from Aldona Ward No 5 Abhitnya Satardekar.
Winner from Aldona Ward No 5 Abhitnya Satardekar.Augusto Rodrigues
Large number of people gathered outside the Sanguem Sports Complex eagerly waiting for the panchayat election results.
Large number of people gathered outside the Sanguem Sports Complex eagerly waiting for the panchayat election results.Dhiraj Harmalkar
Uday Naik of Ward 3 of Bhati panchayat has won.
Uday Naik of Ward 3 of Bhati panchayat has won. Dhiraj Harmalkar
Power to women: Two women candidates from Bhati panchayat pose for a picture.
Power to women: Two women candidates from Bhati panchayat pose for a picture.Dhiraj Harmalkar
All elected panch members of Bhati panchayat.
All elected panch members of Bhati panchayat.Dhiraj Harmalkar
Together for panchayat: Husband 
(Rajesh Sawaikar) and Wife (Roshni Sawaikar) of Salvador do Mundo panchayat take a step together in grassroots politics.
Together for panchayat: Husband (Rajesh Sawaikar) and Wife (Roshni Sawaikar) of Salvador do Mundo panchayat take a step together in grassroots politics. Augusto Rodrigues
Flowery win for Smita Khorjuvekar of Ward 3 Anjuna VP.
Flowery win for Smita Khorjuvekar of Ward 3 Anjuna VP.Augusto Rodrigues

Your Gateway to Goa, India

The Gomantak Times app is the best way to stay informed on anything happening in Goa. From breaking news to the top 10 restaurants to visit, GT helps you navigate your time in Goa.

Download the Gomantak Times app on your Android or IOS device.

Related Stories

No stories found.
Gomantak Times
www.gomantaktimes.com